Jak dobrze oświetlić obiekty sakralne?
Obiekty sakralne to miejsca o niepowtarzalnym, wyjątkowym klimacie. Odpowiednie oświetlenie wpływa na panującą w nim atmosferę, odgrywając kluczową rolę zarówno dla księży, jak i wiernych, przybywających na msze. Już od lat architekci i budowlańcy dbali o zachowanie klimatu miejsc sakralnych, wykorzystując kolorowe okna witrażowe, strojne żyrandole oraz kinkiety. Kościoły są wyjątkowym miejscem dla wielu, a odpowiedni klimat sprawia, że przebywający wewnątrz wierni czują się dobrze i spokojnie.
Istota oświetlenia kościoła
Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę we wszystkich wnętrzach – także sakralnych. Pełni ono równie ważną funkcję, co aranżacja. Oświetlenie kościołów wpływa na ich odbiór przez księży, wspólnotę i wiernych. Architektura kościelna jest obecnie bardzo zróżnicowana – bez trudu można znaleźć bogato zdobione kościoły sprzed wieków, a także kaplice w bardziej nowoczesnym, minimalistycznym i prostym stylu. Ze względu na tak dużą różnorodność w aranżacji, także znajdujące się wewnątrz dekoracje oraz oświetlenie powinny być dopasowane stylistycznie do reszty, by we wnętrzu nie panował chaos, który mógłby rozpraszać uczestników mszy. W tradycyjnych kościołach spotkać można się z bogato zdobionymi elementami architektonicznymi, licznymi ikonami, obrazami oraz symbolami wiary. Oświetlenie kościelne ma za zadanie podkreślić wszystkie te elementy, wpływając na ich duchowy odbiór.
Oświetlenie wewnętrzne kościoła
Oświetlenie wewnętrzne kościoła powinno być dopasowane nie tylko stylistycznie do reszty aranżacji, lecz także posiadać odpowiednią moc świetlną oraz lokalizację. Dzięki temu wnętrze będzie równomiernie oświetlone, a detale architektoniczne uwydatnione. Zasada oświetlenia kościoła jest taka sama jak w przypadku pozostałych wnętrz – należy dobrać oświetlenie główne, oraz dodatkowe: miejscowe i dekoracyjne np. podkreślające obrazy, czy elementy architektury. Żyrandole do kościoła pełnią w tym przypadku funkcję oświetlenia głównego, mającego za zadanie równomierne oświetlenie wnętrza, w tym nawy głównej, a także ławek dla wiernych. Oświetleniem kierunkowym z kolei można doświetlić istotne elementy, jak ołtarz, a także zastosować w miejscach, gdzie światło żyrandolu nie dociera – na przykład nawy boczne.
Kościoły często są obiektami o niewielkiej ilości przeszklenia, przez co do wnętrza dociera niewielka ilość światła dziennego. W takim wypadku oświetlenie sztuczne jest kluczowe dla zachowania odpowiedniej widoczności oraz samopoczucia osób przebywających wewnątrz. Pozwala ono także podkreślić detale architektoniczne, a także zwrócić uwagę wiernych na najważniejsze miejsce obiektu sakralnego, czyli ołtarz.