Tworzenie dzieła sztuki, czyli proces wytwarzania kryształowego żyrandola
Mało kto pewnie zdaje sobie sprawę, jak trudne jest stworzenie prawdziwego dzieła sztuki. Powszechnie wiadomo tylko, iż wymaga to umiejętności i talentu, jednak zwykle nie ogranicza się to tylko do tych dwóch rzeczy. Potrzebny jest także czas, wiele pracy oraz uwagi, jak również konieczny jest też dobry materiał. Niewiele osób zdaje też sobie sprawę z tego, iż sztuka może przyjąć inną formę niż rzeźba czy obraz. Mogą być to też przedmioty codziennego użytku, takie jak na przykład żyrandol. Aby stworzyć naprawdę piękny żyrandol kryształowy, potrzeba setek godzin pracy. Jak jednak dokładnie przeprowadzany jest proces jego tworzenia? O tym postaramy się opowiedzieć w tym tekście.
Początek tworzenia lampy kryształowej
Pierwszym etapem tworzenia lampy kryształowej jest zawsze przygotowanie koncepcji. Jest ona tworzona na podstawie wymagań klienta – może być to zbiór próśb klienta, przygotowany przez niego projekt bądź zdjęcie znalezione w internecie. Na bazie tych elementów przeprowadzana jest analiza – na jej podstawie wybierany jest styl, w którym lampa sufitowa kryształowa zostanie wykonana. Następnie cała koncepcja dopasowywana jest do wytycznych oraz do pomieszczenia, w jakim żyrandol będzie miał się znaleźć. Składają się na to wymiary, wysokość i wystrój sali, wielkość lampy i wszystkie dodatkowe prośby klienta. Na podstawie tych wszystkich informacji tworzony jest projekt, na którym w późniejszych etapach rzemieślnik będzie się posiłkował w trakcie tworzenia.
Proces wytwarzania kryształowego żyrandola
Gdy projekt będzie w pełni gotowy, przechodzi się do kolejnego etapu, czyli faktycznego tworzenia żyrandola. W tym celu zbierane są najwyższej klasy surowce i komponenty konstrukcyjne. Następnie z elementów metalowych przygotowywany jest stelaż, na którym spocznie cały żyrandol. W tym samym czasie rzemieślnicy przygotowują kryształy, które w przyszłości będą tworzyły nieodłączny element lampy. Lampa wisząca kryształowa najwyższej jakości posiada kryształy przygotowane w taki sam sposób, w jaki tworzyli je dawni mistrzowie tej sztuki – ręcznie oszlifowane, przygotowane z pełną starannością i w taki sposób, by każdy kryształek z osobna w odpowiedni sposób odbijał światło.
Pod koniec procesu – gdy wszystkie kryształy są już w odpowiedni sposób połączone ze stelażem lampy – przeprowadzana jest ostateczna kontrola jakości i wprowadzane są ostatnie poprawki. W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek uchybień, lampa jest rozbierana, a elementy posiadające niedoskonałości wykonywane są na nowo. Jeżeli uchybień nie ma, nie ma również przeciwwskazań przed tym, by żyrandol trafił do klienta.